יוצאי רומניה – חוק האזרחות הרומנית

מדינת ישראל היא מדינה אליה הגיעו יהודים ממדינות רבות ברחבי העולם. בין השאר יש כמות גדולה של עשרות ואולי מאות אלפי אנשים ששורשיהם ביהדות רומניה. 

המדינה הרומנית, כשהשתחררה מכבלי הקומוניזם ומברית המועצות, חוקקה חוק אזרחות חדש המגדיר מי זכאי לאזרחות רומנית ומי לא. רבים מיוצאי רומניה והצאצאים שלהם זכאים לאזרחות הרומנית המבוקשת, גם אם הם עדיין לא יודעים זאת.

במאמר זה נסביר מעט על היתרונות של אזרחות רומנית ליוצאי רומניה ועל חוק האזרחות הרומני.

למה לקבל אזרחות רומנית?

רומניה היא מדינה יפיפייה ורחבת ידיים ובה גרים כ20 מיליון תושבים. רומניה עצמה אומנם היא לא אחת המדינות העשירות והמבוקשות בעולם ומדד התמ"ג לנפש שלה נמוך מישראל אך היא טומנת בחובה יתרון חשוב.

בשנת 2007, כשלוש שנים לאחר שהצטרפה רומניה לברית נאט"ו, התקבלה המדינה גם לאיחוד האירופי. מאותו הרגע כל אדם בעל אזרחות רומנית הוא גם בעל אזרחות אירופית. זה אומר שאזרחי רומניה זכאים לגור בכל שטחי האיחוד. 

בנוסף המשמעות היא שתושב רומניה יכול לזכות בהטבות סוציאליות שונות כגון לימודים בסבסוד באוניברסיטאות באירופה. למשקיעים בעלי אזרחות רומנית קל יותר להשקיע בכל רחבי האיחוד ועוד יתרונות רבים.

מה קובע חוק האזרחות הרומנית?

בשברואר 1991, כשנתיים לאחר נפילת המשטר הקומוניסטי של הנשיא צ'אוצ'סקו במדינה, נחקק חוק האזרחות הרומנית החדש המגדיר מי זכאי לאזרחות רומנית ומה כלול באזרחות כזו. החוק גם מגדיר כיצד מפסיקים להיות אזרחי רומניה.

בכלליות החוק אומר שכל אדם שהיה בעבר אזרח רומניה או שהוא היה גר או שנולד בשטחים שהיו בשליטת רומניה בעבר – זכאי לקבל את אזרחותו הרומנית מחדש, וגם צאצאיו.

החוק למעשה מאפשר למאות אלפי ישראלים לקבל אזרחות רומנית וכך גם למעשה אזרחות אירופאית. יש לשים לב שישנם ישראלים שהמוצא שלהם הוא אזור שכבר לא בשליטת רומניה ובכל זאת הם זכאים לאזרחות רומנית כי רומניה שלטה שם בעבר. מדובר על אזורים כגון חלק מאוקראינה ומולדובה.

מי זכאי לאזרחות רומנית?

נצלול קצת יותר לעומק. הסברנו מי זכאי לקבל מחדש את אזרחותו הרומנית שהייתה לו בעבר, עכשיו נסביר כיצד אנשים ללא אזרחות רומנית בעבר שאינם יוצאי רומניה יכולים לקבל אזרחות רומנית.

בקשה לאזרחות – ניתן לבקש אזרחות אם האדם מוכיח זיקה לרומניה וכן ממלא תנאים נוספים כגון נשוי לאזרח רומניה מעל 3 שונים או גר במדינה מעל 5 שנים.

קבלת אזרחות מחדש – דיברנו על זה בפסקה הקודמת.

אימוץ – אם אחד ההורים המאמצים בעל אזרחות רומנית והילד אומץ לפני גיל 18.

קשר דם – מדובר על ילדים שנולדו על אדמת רומניה להורים רומנים. בנוסף – וזהו החלק החשוב לישראלים שביננו – צאצאים של אדם בעל אזרחות רומנית גם אם הם אינם גרים ברומניה כלל.

0/5 (0 Reviews)
חוק האזרחות הרומנית

טופס יצירת קשר