מי זכאי לדרכון אירופאי ולמה?

דרכון אירופאי מהווה את השער לעולם של הזדמנויות. המשמעות של קבלת דרכון היא גם קבלת אזרחות במדינה המדוברת, מה שיכול להקנות זכויות רבות והזדמנויות שונות. במאמר זה, נסביר מה היתרונות בקבלת דרכון אירופאי, מי יכול להיות זכאי לדרכון אירופאי, וכיצד ניתן לממש את הזכאות הזו.

מה המשמעות של דרכון אירופאי ולמה הרבה אנשים מעוניינים בו?

משמעות קבלת הדרכון האירופאי היא קבלת אזרחות במדינה נוספת. קבלת הדרכון טומנת בחובה פוטנציאל לשיפור ניידות ואפשרות לנוע ולהגיע למדינה נוספת, בלי הגבלות או השקעות כספיות גדולות. יש לציין שקבלת דרכון ממדינה שמהווה חלק מהאיחוד האירופי, מאפשר לבעל הדרכון לגור לא רק במדינה שממנה קיבל את הדרכון, אלא בכל מדינה ששייכת לאיחוד האירופי. כלומר, דרכון אירופאי נותן אפשרות ניידות רחבה ביותר, כאשר כמעט כל מדינות אירופה פרושות בפניכם, ונותר רק לבחור.

בנוסף לכך, דרכון אירופאי מקנה הזדמנויות כלכליות רבות. אזרחי המדינה יוכלו ליהנות מסבסודים של שירותים שונים על ידי המדינה, לרבות דיור, מוסדות לימודים, ועוד. כמו כן, אנשים שהם יזמים או אנשי עסקים, יוכלו להתפתח מאוד במדינות אירופה, כאשר הם מחזיקים בדרכון אירופאי, שכן האיחוד מאפשר לתושביו לקיים פעילויות עסקיות בצורה פשוטה ויעילה יותר. בין היתר, על ידי קבלת הלוואות וזכות השתתפות במכרזים.

ישנן עוד סיבות רבות לכך שאנשים רבים מעוניינים בקבלת דרכון אירופאי. אך ניתן לסכם זאת בכך שפתיחת עולם ההזדמנויות שהדרכון האירופאי מאפשר, קוסמת מאוד להרבה אנשים. לכן, אנשים רבים מתחילים בתהליך של בירור הזכאות לדרכון אירופאי, והשגת הדרכון עצמו.

הקריטריונים לזכאות לדרכון אירופאי

ישנן מספר דרכים בהן ניתן להפוך לאזרחים של מדינה באיחוד האירופאי. ראשית, כל אדם שנולד בשטחה של מדינה החברה באיחוד האירופי, זכאי בצורה אוטומטית לדרכון של אותה מדינה. סייג חשוב לכך, הוא המעמד המשפטי של ההורים בזמן הלידה – האם היו נשואים? או רווקים?

שנית, תנאי שיכול להיות רלוונטי לאזרחים רבים בישראל, הוא מוצא אירופאי. כידוע, לפני מלחמת העולם השנייה, מרבית היהודים שיושבים כיום בארץ, נולדו, גדלו וחיו במדינות אירופה השונות. וכך, אנשים שהוריהם נולדו וחיו באירופה, או שהסבים או הסבתות שלהם נולדו וחיו האירופה, אולי יהיו זכאים לקבלת דרכון אירופאי. קריטריון זה משתנה מאוד ממדינה למדינה, ולכן יש לבדוק את הנהלים הספציפיים של כל מדינה, אם היא רלוונטית אליכם.

בשנים האחרונות, ספרד ופורטוגל נתנו את האפשרות לצאצאים של מגורשי ספרד לבקש אזרחות ודרכון, למרות שמדובר באירוע שהתרחש לפני שנים רבות, בשונה מהשואה למשל. דוגמא זו באה להראות, שהנהלים והקריטריונים לקבלת דרכון אירופאי במדינות שונות של האיחוד יכולים להשתנות מפעם לפעם, וייתכן שכיום אתם לא זכאים לדרכון, אך בעוד כמה שנים יחול שינוי שיאפשר לכם לקבל דרכון. לכן, חשוב להישאר מעודכנים ולהתעניין בנושא מפעם לפעם.  

שלישית, אנשים שהיו תושבים באירופה בצורה חוקית, יוכלו לקבל בתנאים מסוימים גם אזרחות. יש לציין שלא כל מדינות האיחוד האירופי מאפשרות זאת, אך חלק מהמדינות מאפשרות לתושבים שהתגוררו בשטחן לאורך זמן לקבל גם אזרחות, ומכאן שגם דרכון אירופאי מתאים. בדרך כלל, יידרש מאותו אדם לשהות בצורה רציפה וארוכה בשטח אותה המדינה.

רביעית, ייתכן שאדם שנישא לאדם אחר שהוא אזרח מדינה החברה באיחוד האירופאי, יקנו לאותו אדם זכאות לקבלת אזרחות ודרכון גם כן, מכוח הנישואים לאזרח המדינה. כמובן שהקריטריונים לכך משתנים ממדינה למדינה, וייתכנו דרישות נוספות – כמו אופן הנישואין, ומשך הנישואין. זאת כדי למנוע הטעיה ותרמית לצורך קבלת אזרחות בלבד.

לבסוף, ישנה אפשרות לתוכנית השקעה. מדינות מסוימות באירופה מאפשרות לאדם לקבל אזרחות אם הוא משקיע כסף רב במדינה, בין אם בתרומה, ובין אם בהשקעה בנכסי נדל"ן כאלה ואחרים, ועוד. השקעה של סכומים עצומים כאלה יכולה להשיג לאותו משקיע "ויזה זהב", אך כאמור, מדובר בהשקעה כספית עצומה שמרבית האנשים אינם יכולים לעמוד בה.

איך מוציאים דרכון אירופאי?

הפרוצדורה ונהלי ההגשה לבקשת דרכון אירופאי, משתנים מאוד ממדינה למדינה. באופן כללי, יש להגיש בקשה לקבלת דרכון אירופאי, עבור המדינה המבוקשת. יש צורך בעילה שמקימה זכאות לקבלת הדרכון. בשלב הראשוני, מבקש הדרכון יצטרך למלא את פרטיו האישיים, לרבות שנת לידתו.

לאחר מכן, יידרש מהמבקש להציג מסמכים שונים לצורכי אימות, וכן לצורכי הוכחה של פרטים מסוימים. לכן, בשלב זה כדאי להציג את כל המסמכים שברשותכם, החל מדרכון ישן שהיה ברשותכם, או דרכון ישן של ההורים, סבים או סבתות שנולדו או חיו בעבר באותה מדינה. בעיקרון, כל מסמך רשמי שיש ברשותכם שקשור לאותה מדינה, כדאי להגיש ולהציג, והמסמכים יכולים לסייע בהגברת הסיכויים לקבלת הדרכון.

במדינות מסוימות, ישנה דרישה להפגין היכרות עם המדינה ועולמה התרבותי, לרבות שליטה מסוימת בשפה הלאומית. במדינות כאלה, יש צורך בהכנה מקדימה לפני הגשת הבקשה לדרכון. ייתכן שכדאי לאנשים מסוימים ללמוד מעט על התרבות וערכי המדינה, ואפילו ללמוד ולרכוש בקיאות מסוימת בשפה המקומית.

בנוסף, בהתאם לכללים ולנהלים של כל מדינה, ייתכן שתידרשו לעבור ראיון או בחינה, לצד בדיקות רקע שונות שיבחנו האם קיים לכם עבר פלילי, מה מצבכם הפיננסי וכו'.

היתרונות של קבלת דרכון אירופאי

כבר ציינו כמה סיבות שבגינן אנשים רבים מעוניינים לקבל דרכון אירופאי. כעת, נרחיב מעט על היתרונות וההטבות של הדרכון האירופאי.

בראש ובראשונה, הדרכון והאזרחות הנוספת מעניקים חופש תנועה רחב יותר בעולם. לכל אזרח של מדינה באיחוד האירופי יש זכות לנוע ולהתגורר בכל אחת מהמדינות החברות באיחוד. אותו אדם יכול גם לעבוד ולעסוק בפעילויות יזמיות ועסקיות, בלי צורך בקבלת ויזות עבודה, או אישורים כאלה ואחרים.

שנית, האזרחות האירופאית מעניקה לבעל הדרכון גישה לשירותים שונים, כמו שירותי בריאות או חינוך. ישנן מדינות המציעות שירותי בריאות וחינוך איכותיים ביותר, כך שאזרחי המדינה יכולים ליהנות מטיפולים רפואיים מעולים, וממוסדות חינוך יוקרתיים ומצוינים.

שלישית, דרכון אירופאי מעניק למחזיק בו זכות הצבעה פוליטית. אותו אדם יוכל להצביע ולהשפיע בבחירות הדמוקרטיות השונות הנערכות במדינה. זכות פוליטית שכזו היא זכות חזקה ביותר, שמעידה על יכולת להשתתף בקבלת החלטות משמעותיות והרות גורל, והשתתפות בעיצוב הנוף התרבותי של המדינה.

רביעית, דרכון אירופאי מאפשר למחזיקים בו זכויות לקבל הטבות סוציאליות שונות. כך למשל, מדינות עם מדיניות רווחה משמעותית, יעניקו לאזרחיהן סיוע בדמי אבטלה, חסכונות פנסיוניים, קצבאות שונות, ועוד. קבלת רשת ביטחון סוציאלית שכזו היא יקרת ערך, ומדובר ביתרון ענק.

לבסוף, קבלת דרכון אירופאי מעניקה אפשרות להזדמנויות כלכליות שונות. אזרחי המדינה יוכלו לקבל הזדמנויות תעסוקה שונות במגוון תחומים, יכולת להשתתף במיזמים, השקעות, קבלת מימון, השתתפות במכרזים, רכישות שונות וכיוצא בזאת. 

לסיכום, תהליך הוצאת דרכון אירופאי אינו פשוט או קצר. מדובר בעניין בעל משמעות רבה, כך שהתהליך מורכב, ומחייב שיתוף פעולה וסבלנות מצד מבקשי האזרחות. ואולם, החזקה באזרחות נוספת, במיוחד במדינה המשתייכת לאיחוד האירופי, יכולה להעניק הטבות רבות, לשפר את איכות החיים, להגביר את יכולת הניידות וחופש התנועה שלכם, ולפתוח בפניכם הזדמנויות מגוונות.

0/5 (0 Reviews)
מי זכאי לדרכון אירופאי ולמה?

טופס יצירת קשר